Birdwatching
Zájezdy se zaměřením na pozorování ptactva

Dvoudenní exkurze

Navštivte s námi ojedinělou krajinu, kterou před několika staletími uměle vytvořily lidský um a ruce. Třeboňsko je jednou z nejmalebnějších, nejrozmanitějších a přírodně nejhodnotnějších krajin u nás. Stovky rybníků, meandrující řeky, rozsáhlé lesy, neprostupná rašeliniště, ale i louky, pastviny a těžené pískoviny poskytují útočiště mnoha druhům rostlin a živočichů. Zdejší ptačí oblast hostí nejvyšší počet vybraných chráněných druhů u nás. Zahrnuje také naši nejstarší rybniční ornitologickou rezervací, proslulý Velký Tisý. Na Třeboňsku byl zaznamenán výskyt téměř 280 druhů ptáků, z nichž nejméně 182 zde pravidelně hnízdí. Velká koncentrace rybníků, vodních toků a močálů dělá z Třeboňska jednu z nejvýznamnějších lokalit vodních a mokřadních ptáků ve střední Evropě. Množství ptáků zdržujících se na hladinách rybníků v době migrací, především v podzimním období, dosahuje v některých letech více než 20 000 exemplářů. Z hnízdících druhů jmenujme kvakoše nočního, rybáka obecného nebo zrzohlávku rudozobou. Jižní, východní a severovýchodní část oblasti pokrývají rozsáhlé lesy, většinou kulturní bory a smrčiny. Typické pro Třeboňsko jsou podmáčené rašelinné bory a rašeliniště s borovicí blatkou a podrostem rojovníku bahenního, které se v rozlohách stovek hektarů zachovaly především v rezervacích. Zajímavými ptačími obyvateli tohoto prostředí jsou lesní druhy sov, lelek lesní, sluka lesní a tajemný vodouš kropenatý. Na několika místech v severovýchodní a východní pahorkatinné části území naleznete na žulových podkladech i zbytky polopřirozených listnatých porostů, především bučin se specifickou flórou a faunou. Velice cenným biotopem jsou lužní porosty, jako jsou podmáčené olšiny, ale i porosty dubů a lip. Ty najdeme v největších rozlohách zejména v oblasti Staré a Nové řeky. Charakteristickým prostředím, obývaným unikátním společenstvem živočichů, jsou rybniční hráze a hráz Nové řeky, tvořené starými duby. Jejich typickými obyvateli z ptačí říše jsou ptáci sbírající potravu v korunách stromů jako lejsek bělokrký nebo žluva hajní a několik druhů šplhavců, zejména strakapoud prostřední. V dutinách starých dubů hnízdí i vzácný druh kachny, hohol severní.

Pro významné přírodní hodnoty bylo území zařazeno do světové sítě biosférických rezervací UNESCO. Z hlediska výskytu bezobratlých jsou nejvýznamnější ekosystémy rašelinišť, vátých písků a přirozených lesů, přetrvávajících pouze ve fragmentech. Rašeliniště jsou domovem řady různých druhů hmyzu, které řadíme mezi glaciální relikty, např. žluťásek borůvkový. Obratlovci jsou spíše vázáni na různé typy mokřadů a rozsáhlé lesní celky. Třeboňská populace vydry říční je největší ve střední Evropě.

Program připraven ve spolupráci s Českou společností ornitologickou.

PROGRAM ZÁJEZDU:

1. den – odjezd z Prahy kolem 8 hod., ornitologická pozorování na Třeboňsku (severní a střední část - Nadějská soustava, Velký Tisý atp.). Večer procházka na sovy/lelky/sluky do Zámeckého polesí. Ubytování v Třeboni.

2. den – Před snídaní se mohou nadšenci projít po hrázi Světa a Opatovického rybníka (hoholi, lejsci bělokrcí, strakapoudi prostřední, žluny šedé atp.) nebo část stezky „Kolem Světa“." Ornitologická pozorování (Chlumecká soustava, Novořecká hráz, rašeliniště Červené blato, …), návrat do Prahy ve večerních hodinách.

Program zvolíme podle počasí, aktuálního výskytu ptáků a nálady zúčastněných.

Termín:

  • Libovolný

Cena (květen 2019):

  • cca 3.000,- Kč/os.

Cena zahrnuje:

  • 1x ubytování se ve dvou nebo čtyřlůžkových pokojích se snídaní,
  • pobytovou taxu,
  • společnou dopravu autobusem,
  • pojištění proti úpadku cestovní kanceláře,
  • průvodce.

Ubytování:

Hotel Svět *** v Třeboni

V hotelu se nacházejí převážně dvoulůžkové pokoje a 2 čtyřlůžkové pokoje s oddělenými ložnicemi. Pokoje jsou vybaveny TV se satelitním příjmem, ledničkami a fénem, WC se sprchovými kouty nebo s vanou. Snídaně se zajišťují formou teplého a studeného bufetu v hotelovém sále, vedle recepce, v době od 07.30 - 10.00. K dispozici je lobby bar s letní terasou a nabídkou teplých a studených nápojů včetně zákusků. V hotelu je pokrytí signálem Wi-Fi. Zajištěn je také denní provoz recepce. V nočních hodinách je hostům umožněn vstup do hotelu nočním vchodem pro hotelové hosty. Nabídku našich služeb rozšiřujeme o masérské služby, prováděné externími pracovníky v objektu hotelu. Objekt hotelu je nekuřácký. Návštěvníkům je k dispozici výtah do každého patra, minigolf, dětské hřiště, kolárna, kde je zajištěna úschova kol a letní terasa. Velkou devizou je jednoznačně poloha hotelu přímo u rybníka Svět.

Součástí hotelového komplexu je stylová rybí restaurace Rybářská bašta s kapacitou 70 míst, která se nachází na břehu rybníka Svět. Stylové prostředí a poloha restaurace je ideálním místem pro příjemné posezení. Nabízí výběr z rybích specialit především ze sladkovodních ryb, vybraných druhů mas a široký výběr vín z tuzemské provenience. V letních měsících je v provozu i letní terasa s výhledem na rybník Svět.

Penzion Maxim

je na hlavní trase z předměstí směrem do centra města Třeboně, cca 600 m od hotelu Svět, 200 m od hráze rybníka Svět a 400 m od samotného centra města. Přístup k recepci je z hlavní ulice, vlastní parkoviště s omezenou kapacitou je ze zadní strany domu, v penzionu je osobní výtah a možnost úschovy cenností v trezoru na recepci. V přízemí, v prostoru restaurace jsou podávány snídaně, v průběhu dne je zde restaurační provoz s občerstvením. Ubytování je ve dvoulůžkových pokojích. Základní vybavení zahrnuje: nábytek v provedení dýha buk (postele, noční stolky, šatní stěny s botníkem, šatní skříně, konf.stolek, křesílka, psací stolek se židlí, poličky), TV přijímač, minichladnička, standardně provedená koupelna s koupelnovými doplňky. Pokoje s kuchyňskými linkami jsou doplněny mikrovlnými troubami a varnými konvicemi. Ve všech pokojích penzionu, resp. ve všech prostorách je volný přístup k internetu. Ve sklepních prostorách je k dispozici půjčovna a úschovna kol. http://www.penzion-maxim.cz/


Rezervační formulář

Rezervace prostřednitvím tohoto formuláře není závazná.

V případě, že se Vám neozveme do 48hod od rezervace, kontaktujte nás prosím telefonicky na čísle 572 554 145!