Birdwatching
Zájezdy se zaměřením na pozorování ptactva

Neziderské jezero a Bird Experience 2018

Třídenní zájezd k Neziderskému jezeru na pomezí Rakouska a Maďarska.

Neziderské jezero je se svými více než třemi sty čtverečními kilometry vodní plochy druhým největším stepním jezerem Evropy. Leží na nejníže položeném místě Malé dunajské kotliny v bezodtokovém korytě. Jezero je téměř celé obklopeno rákosovým pásem, který vytváří jedinečné prostředí pro místní faunu. Díky převládajícím severozápadním větrům roste na východním břehu méně rákosí než na západním. U Donnerskirchen dosahuje pás rákosí šířky 8 km. Rákosiny, pokrývající až čtyři pětiny jezera jsou místem hnízdění vodního ptactva a také významným útočištěm migrujících ptáků. Plocha jezera může v průběhu let kolísat. Jeho délka je 30-35 km, šířka 3-6 km a průměrná hloubka pouhé 2 m. Střední rozloha jezera činí 180 km², ale při dostatku vody se může jezero rozlít i do 500 km² nebo třeba i vyschnout, jak se naposledy stalo v letech 1865-71. Ve východní části jezera se nacházejí menší částečně slaná jezera obklopená krajinou vysloveně stepního charakteru podobného maďarským pustám. Jedinečná fauna a flóra jsou chráněny dvěma sousedícími národními parky (Neusidler See-Seewinkel a Fertő-Hanság) a také zapsáním na Seznam světového dědictví UNESCO v roce 2001. Jeho jižní a východní část je začátkem a koncem zimy vyhlášeným shromaždištěm hus, mezi kterými se nezřídka vyskytují husy malé a tři druhy bernešek. Během jarního tahu se na mělkých jezerech v okolí dají zastihnout stovky a tisíce bahňáků mnoha druhů. Každoročně tu hnízdí několik tisíc párů volavek bílých (ca 4000) - odsud se rozletují až k nám. Hnízdí zde největší evropská populace rákosníka tamaryškového, velká populace husy velké, zrzohlávky rudozobé a poláka malého. Kormorán malý tu začal hnízdit asi před 5 lety a nyní žije v lokalitě Zum See populace asi 400 párů. Tenkozobci opační byli specialitou slaných jezírek a dnes žijí společně s pisilami čáponohými všude mimo vlastní jezero Nezider. Poblíž hnízdí i orel mořský.

Mezi bahňáky se může ukázat řada zajímavých druhů (např. jespák skvrnitý, plavý, písečný, malý a šedý, jespáček ploskozobý a vodouš štíhlý). Často je zde možno zastihnout kormorána malého, volavku bílou a červenou, tenkozobce opačného, zrzohlávky, poláka malého, orla mořského, sýkořice vousaté, moudivláčky lužní, husice liščí, strakapouda jižního nebo ostříže. V toto období je skvělý čas na pozorování chřástalů (vodní, malý, kropenatý). V zemědělské krajině na jižní straně žije stabilní populace dropů velkých. Stále jsou zde hojní sysli obecní. Jednu ze složek ochrany národního parku tvoří program na záchranu vzácných plemen hospodářských zvířat, např. bílé plemeno osla.

Bird Experience 2018:

Od roku 2010 se každý rok v městečku Illmitz koná veletrh Pannonian Bird Experience. Tento veletrh se koná v době jarní ptačí migrace. Najdete zde vše, co potřebujete k pozorování ptáků. Ve stáncích jsou odborníci, kteří Vám poskytnou informace o optice, fotoaparátech a příslušenství, funkčním oblečení, knihách a průvodcích, přírodních rezervacích a parcích. Vystavují také organizace věnující se ochraně ptáků. Probíhá zde bohatý doprovodný program – exkurze, přednášky a workshopy, kde si např. prakticky vyzkoušíte použití techniky.

PROGRAM ZÁJEZDU:

1. den – Odjezd z Prahy v ranních hodinách (cca 8:00), z Brna, Břeclavi. Odpoledne příjezd k Neziderskému jezeru, ornitologická pozorování v okolí ubytování, případně odpočinek v termálním areálu.

2. den – Veletrh Bird Experience v Illmitz. Odpoledne pozorování na rakouské i maďarské straně jezera. Navštívíme také lokality s výskytem dropa velkého. Nocleh.

3. den – Dopoledne další ornitologická pozorování v okolních oblastech. V odpoledních hodinách odjezd do Česka. Příjezd do Prahy ve večerních hodinách.

Termín: Jaro 2018

Ubytování:

v malé vesničce Hegykö nedaleko Šoproně v apartmánovém domě Natura Vita, který se nachází 200 m od vstupu do termálního bazénu. K dispozici:

 • malé apartmány pro 2 osoby: ložnice s kuchyňským koutem a s koupelnou.
 • velké apartmány pro 2-4 osoby: ložnice, obývací pokoj s gaučem, koupelna, kuchyň, balkon
 • velké apartmány pro 4-6 osob: 2 ložnice, obývací pokoj s gaučem, koupelna, kuchyň, balkon

V pokojích je povlečení i ručníky. Snídaně nebo večeře je možná v Termální restauraci v areálu lázní.

Areál termálních lázní -Sára termál- se rozprostírá v centru obce na ploše šesti hektarů a byl kompletně zrekonstruován a přistavěn byl v roce 2002. Léčivá voda o teplotě 55 °C vyvěrá ze zdroje v hloubce 1434 m pod zemským povrchem a vyznačuje se vysokým obsahem natriumhydrogenkarbonátu a solí. V areálu se nachází celkem sedm bazénů, z toho dva vnitřní, přičemž venkovní otevřený termální bazén je zčásti zastřešen plexisklovou konstrukcí pro využití při nepříznivém počasí. Pobyty ve vodě působí obzvláště blahodárně na chronická zánětlivá onemocnění pohybového aparátu, kůže, gynekologická a urologická. S výhodou se využívají k rehabilitaci po ortopedických a traumatologických operacích, skvělé výsledky jsou dosahovány při regeneraci svalů a kloubů po enormním zatížení (sport). Vysoký obsah soli rovněž posiluje imunitní systém organismu. Vstup do termálního areálu je v ceně ubytování.

Cena (pro členy ČSO/cena pro veřejnost):

Dvoulůžkový apart. obsazený 1: 4750,- Kč/os 5150,- Kč/os,

Dvoulůžkový apart. obsazený 2: 4000,- Kč/os 4400,- Kč/os,

Čtyřlůžkový apart. obsazený 2: 4230,- Kč/os 4630,- Kč/os,

Čtyřlůžkový apart. obsazený 3: 3930,- Kč/os 4330,- Kč/os,

Čtyřlůžkový apart. obsazený 4: 3780,- Kč/os 4180,- Kč/os,

Šestilůžkový apart. obsazený 4: 4050,- Kč/os 4450,- Kč/os,

Šestilůžkový apart. obsazený 5: 3800,- Kč/os 4200,- Kč/os,

Šestilůžkový apart. obsazený 6: 3730,- Kč/os 4130,- Kč/os.

Pozn.: Všechna dvoulůžka jsou již obsazena.

Cena zahrnuje:

 • dopravu busem,
 • 2x ubytování v apartmánu včetně povlečení,
 • vstup do termálních lázní,
 • pobytovou taxu,
 • pojištění CK proti úpadku,
 • ornitologický průvodce, průvodce cestovní kanceláře.

Cena nezahrnuje:

 • ostatní pojištění.

Nepovinné příplatky:

 • snídaně (2x): bufet 330,- Kč,
 • večeře (2x): 420,- Kč,
 • komplexní pojištění včetně storna 72,- Kč.

Odjezdová místa: Praha, Jihlava - Pávov, Brno, Břeclav.

Rezervační formulář

Rezervace prostřednitvím tohoto formuláře není závazná.

V případě, že se Vám neozveme do 48hod od rezervace, kontaktujte nás prosím telefonicky na čísle 572 554 145!