Birdwatching

Zájezdy se zaměřením na pozorování ptactva

Nejkrásnější ZOO Francie a nový Svět papoušků

Navštivte s námi údolí Loiry, proslulé honosnými zámky a nádhernou krajinou nazývanou "zahrada Francie". Právě tady vznikly jedny z nejkrásnějších ZOO světa. Termín: 17. - 24. 7. 2022

PROGRAM ZÁJEZDU:

1. den: Odjezd z ČR, cesta přes SRN.

2. den: Přejezd do oblasti „ zámků na Loiře“, ZOO Beauval je zařazena mezi 10 nejkrásnějších ZOO na světě. Na asi 35 ha je domovem pro 4600 zvířat v 500 různých druzích. Původně je vybudována jako soukromý ptačí park v roce 1980. V roce 2013 byl znovuotevřen zrekonstruovaný pavilon tropických ptáků s plochou 2000 m². V prostředí tropického pralesa tady létá 600 ptáků včetně vzácných trich orlích. Žije zde i několik savců – 2 druhy pásovců, lenochodi... Chovají 55 druhů papoušků - např. kakadu palmové, lori límcové a nestory kea. Je zde největší chovná skupina kakadu filipínských. Je to druhově nejbohatší zoo ve Francii, kde každoročně přibývají nové a moderní expozice. Zahrada chová snad všechny návštěvnicky atraktivní druhy – koaly, okapi, pandy velké, ďábly medvědovité, africké slony, žirafy, 2 druhy nosorožců, hrochy, 3 druhy lidoopů, velké kočky. Za poslední roky přibylo několik nových expozic, jako unikátní komplex hrochů s obrovskou prosklenou stěnou, umožňující sledovat hrochy pod vodou. Součástí expozice je i výběh nyal, štětkounů a obří voliéra afrických ptáků, dále Land of Lions se lvy, psy hyenovými a africkými antilopami. V roce 2020 ke 40. výročí založení zoo dojede k otevření obrovského tropického pavilonu s kapustňáky, vydrami obrovskými, tapíry, kočkodany, lemury a snad i langury duk. Fantastická je i ptačí show. Ze vzácných druhů uvidíme levharty obláčkové, okapi, jelínek    vepří, stromové klokany nebo kočkodany muido. V zoo byla vybudovaná nová lanovka, spojující dolní a horní část zoo. Z ptačích druhů zaujmou káně černohřbetá, luňák brahmínský, orel chocholatý a bělobřichý, vousák modrolící, trogon kubánský nebo loboš smaragdový. Nocleh v hotelu Premiére Classe/Ibis Budget.

3. denRéserve zoologique de la Haute-Touche. Toto unikátní zařízení je možné považovat za „venkovskou“ pobočku pařížských zoo. Stejně jako ony spadá tato instituce pod Muséum national d’historie naturelle. Zoo byla založena v roce 1958 a veřejnosti otevřena v roce 1980 poblíž obce Obterre. Rozkládá se na ploše    480 ha a je součástí přírodní rezervace, pro veřejnost je zpřístupněno asi 100 ha. Zoo je rozdělaná na 2 části – Safari, kam je možno se dostat pouze autem a návštěvníci uvidí hlavně zástupce evropské fauny jako jeleny, daňky, kozorožce alpské nebo prasata divoká. Vlastní zoo dominují rozsáhlé výběhy pro jednu z největších sbírek kopytníků v Evropě. Je možno si dokonce za menší poplatek u pokladen vypůjčit kolo, případně dalekohled. Zoo je známá hlavně jednou z největších kolekcí jelenovitých, kterou reprezentuje 21 druhů a poddruhů, z těch vzácných můžeme jmenovat muntžaky indické, srnčíky čínské, sambary malajské, siky tchajwanské nebo jelence běloocasé. Největší rarity reprezentují jediní losi američtí v evropských chovech a unikátní a jediná skupinka jelenů siamských mimo jihovýchodní Asii. Z dalších zajímavých druhů chovají takiny indické, gaury indické, pakoně běloocasé, přímorožce arabské a beisy, 5 druhů lemurů nebo tygry sumaterské, dhouly čínské a hyeny žíhané. Nocleh v hotelu Premiére Classe/Ibis Budget.                                                  

4. den: Biopark ZOO de Doué la Fontaine  – Tato unikátní zahrada, která se nachází v místě bývalého lomu. Byla založena v roce 1961 a v současnosti chová na ploše 14 ha asi 130 druhů zvířat (z toho 500 ks ptáků 42 druhů). Jedná se v podstatě o „rodinnou“ zoo, kterou založil Luis Gay. Je to jedna z nejoriginálnějších a zároveň nejkrásnějších zahrad Evropy, kterou lze vidět v podstatě ze dvou úrovní - jednak pohledem „shora“ a jednak z nižší úrovně, kdy jsou jednotlivé expozice propojeny systémem tunelů, zabudovaných do skalního masivu. Jeskyně je využívaná jako vivárium, kde mezi bohatou vegetací napodobující tropy návštěvníci spatří mj. anakondy velké a další plazy. Jednou z chodeb vytesaných ve vápencové skále vede přístup k další části zahrady věnované šelmám – levhartům cejlonským, irbisům sněžným nebo rysům evropským českého původu. Horní část je věnována převážně skupinám primátů umístěných ve velkých výbězích za vodními příkopy. V největší voliéře v Evropě si budete připadat jako v jihoamerickém Pantanalu. Savci i ptáci se tady pohybují volně. Je věnovaná asi 30 druhům jihoamerických ptáků, s různými kamennými kaskádami, potůčky, vodními plochami i pozorovatelnami. Můžete zde pozorovat létající ary hyacintové, hejna ibisů rudých a mnoho dalších. Chovají tu velmi vzácné ary červenouché nebo ary vojenské bolivijské. Kromě papoušků voliéru obývají i plameňáci chilští, pelikáni hnědí, tučňáci Humboldtovi nebo kondoři andští. Nádhernou expozicí je i Okapi Sanctuary s chovem okapií, kočkodanů Hamlynových a afrických ptáků – volavky obrovské, turaka, simbilové a další. Z dalších zajímavých druhů obývajících opravdu krásné a přírodní expozice uvidíme nosorožce dvourohé s gazelami Benettovými, kordofánské žirafy se zebrama Grévyho, 3 druhy gibonů, chápany dlouhosrsté a hnědohlavé, medvědy brýlové, vydry obrovské, levharty cejlonské a jávské. Novinkou je expozice levhartů sněžných a koz šrouborohých, stejně jako amfiteátr s ukázkou života supů. Na jaře 2020 bude otevřena nová expozice "kráter masožravců" – nové expozice lvů a gepardů, doplněné o menší výběhy pro hrabáče, psy ušaté a surikaty.

Angers - kouzelné město na březích řeky Maine, která za městem vtéká do Loiry. Nad řekou je nejimpozantnější ze všech zdejších zámků s tapiserií Apokalypsy. Na náměstí Ste-Croix  stojí středověká katedrála sv. Maurice. Nocleh v hotelu Premiére Classe/Ibis Budget.

5. den: ZOO de la Fleche - první soukromá ZOO Francie, vznikla v roce 1946. Středně velká ZOO, 18 ha, celkem 1 500 zvířat 160 různých druhů, z toho 167 kusů savců 51 druhů, 156 kusů ptáků 43 druhů, 45 kusů plazů 19 druhů, vivárium. Chovají i velká zvířata - slony, hrochy nebo indické nosorožce. Rozšíření expozice pro letní medvědy, 1 000 mvelká voliéra pro ibisy, papoušky, mravenečníky, mary a pásovce. 

Spay Spaycific ZOO - ptačí park a malá ZOO u Le Mans, 6 ha, 180 druhů v 700 jedincích. Chovají gibony, lemury, plazy a hodně ptáků. Např. ary ararauny, arakangy, zelenokřídlé, vojenké, kakadu nebo nestory kea. Nocleh v hotelu Premiére Classe/Ibis Budget. 

6. denSvět papoušků - Immersif - letos v létě otvírá své brány nový papouščí park nedaleko Paříže!!! Zahrada se rozkládá v krásném, přírodním prostředí doplněném spoustou subtropické vegetace. Více než 350 tropických ptáků včetně více než 200 velkých jihoamerických papoušků bude ve volném prostoru jedné z největších voliér v Evropě. Vstupte do obrovské voliéry o rozloze 10 000 m² a výšce 15 metrů a užijte si podívanou na stovky barevných ptáků pohybujících se 360 ° kolem vás. Po celé trase se seznámíte s některými majestátními a roztomilými druhy: papoušky, amazoňany, aratingami, kamiši růžkatými, nebo dokonce slunatci, ibisy, plameňáky a kolpíky růžovými. Můžete jen zvednout a otočit hlavu, abyste pozorovali všechny tyto druhy... Nechte se překvapit řekou s obřími vydrami nebo dokonce jaguárem, které můžete pozorovat při lovu z pohled spod vodní hladiny... Cílem je poskytnout vám přehled o bohatství jihoamerického ekosystému a ukázat, s jakými zvířaty papoušci obvykle sdílejí své stanoviště. Papoušci, jako velvyslanci přírody, vás zvou na setkání se symbolickými zvířaty jejich ekosystémů: jaguáry, lamami huanako, nandu, kapybarami, nosály nebo tučňáky... Novinkou 2022 by měli být pekari Wagnerovi. Park se má dále rozrůstat až na 30 ha. Dalšími zónami by měla být Afrika, Oceánie a Asie. 

Parc des Felines - 71 ha, v roce 2021 350 000 návštěvníků. Největší kolekce kočkovitých šelem na světě - 36 druhů a poddruhů + 6 druhů lemurů. Rarity - 2 poddruhy kočky Temminckovy, oceloti stromoví, margayové, 3 poddruhy lvů. Zajímavé expozice - všechny kočky mají k dispozici velké expozice v přírodním prostředí, 3 ha velký výběh pro malajské tygry, 1 ha ostrov pro lemury. Hned vedle bchodu je další zařízení, tentokrát pro primáty:

Fakultativně: Terre des Singes: 17 druhů primátů - giboni kápoví, vřešťani černí, chápani hnědohlaví, 2 ha výběh pro dželady a kočkodany husarské, 15 ha výběh a průchozí expozice s makaky magot + expozice a voliéry s papoušky. Nocleh v hotelu Premiére Classe/Ibis Budger.

7. denParc Zoologique de Paris byl založen v roce 1934 v parku Vincennes na okraji Paříže. Tato ZOO se stala největší (14,5 ha) a nejkrásnější ZOO Paříže. Byla vytvořena v souladu s modelem Carla Hagenbecka, který byl zakladatel moderního pojetí zoologických zahrad první poloviny 20. století. Místo mříží zde dominovaly velké přírodní výběhy, příkopy a z železobetonu zde byla vystavěna Grand Rocher - skála vysoká 65 m s rozhlednou nahoře. Ve své historii chovala jako jediná zoo záhadného kupreje v letech 1936 – 1940. V 70. letech byla zoo proslavená jedinečným chovem žiraf a okapií, největším stádem jelena lyrorohého, bohatou kolekcí antilop, rypouši sloními, indickými nosorožci nebo pandami velkými, kdy samec Yen Yen zde žil v letech 1973 – 2000. Ještě začátkem 90. let byla v zoo k vidění úžasná kolekce lemurů s naprosto raritními druhy, které dnes už v zajetí nepotkáme jako maki chvostouchý, lemur čilý nebo maki kočičí. Bohužel celkový stav zahrady měl stále se zhoršující tendenci, hlavně umělé skály byly v dezolátním stavu, proto bylo rozhodnuto zahradu v roce    2008 uzavřít a znovu byla otevřena pro veřejnost v roce 2014. Oproti 90. létům byl zredukován počet druhů a zahrada byla rozdělena do geografických zón – Evropa, Patagonie, Guyana, Madagaskar, Afrika – Sahel a postaven byl velký tropický pavilon. Ze zajímavých exponátů můžeme jmenovat jedinečné stádo žiraf kordofánských, nominátní poddruh vodušky lečve, pekari Wagnerovy, kapustňáky širokonosé. Šelmy zastupují jaguáři, jako jediná zahrada v Evropě chová chilský poddruh pumy americké, dále uvidíme psy pralesní, fosy nebo rosomáky. Zahrada chová poměrně rozsáhlou sbírku primátů, ze zajímavých druhů je k vidění velká skupina paviánů guinejských, pěkná sbírka lemurů, kde dominují jedni z nejohroženějších primátů – sifakové černohlaví a lemuři širokonosí, několik druhů drápkatých opiček, titiové červení nebo raritní chvostani plavohřbetí. Ze vzácně chovaných ptáků jsou k vidění vousáci andští a z menších zástupců biskoupek modravý a zelenohřbetý, papežík lazurový nebo dlaskovec růžovoprsý.

Fakultativně: přejezd metrem k Ménagerie - nejstarší zoologické zahradě ve Francii (druhou nejstarší na světě). Byla založena v roce 1794, aby zde po revoluci mohli ustájit několik zbývajících zvířat z královského zvěřince ve Versailles. K velkému rozvoji došlo i za Napoleona. Zahájil stavby nových budov, z nichž některé slouží do dnes. Pro teraristy jsou zde 2 historické budovy terárií a venku mají výběh obrovské seychelské želvy. Během své bohaté historie byla první zahradou ve Francii, která představila žirafy, slony, hrochy nebo lední medvědy. I v současné době má zoo neopakovatelnou atmosféru a i díky mnoha historickým budovám, je procházka zahradou neopakovatelným zážitkem. V současnosti se rozkládá na ploše 5,5 ha a chová asi 150 druhů zvířat. Vzhledem k malé ploše se zoo soustředí na chov spíše menších a středně velkých druhů zvířat. Zahrada chová poměrně rozsáhlou sbírku horských kopytníků, jako arkaly, goraly čínské, kamzíky běláky, kozorožce kavkazské, nahury modré nebo takiny tibetské. Z dalších kopytníků zaujmou největší a nejmenší tuři světa – gauři indičtí a anoa nížinní, nedávnou novinkou je expozice tapírů čabrakových. Z vačnatců můžeme jmenovat klokany uru a stromové klokany Goodfellowovy. V historické budově pavilonu primátů najdeme mezi jinými orangutany, kočkodany čepičaté nebo mangabeje bělokrké. Nádherná budova šelmince nabídne levharty obláčkové, čínské nebo sněžné. Ze vzácně chovaných ptáků zaujmou dropové malí, orlosupi palmoví a jako opravdové rarity supi holohlaví a dropové hřívnatí. Pro teraristy jsou zde 2 historické budovy terárií a venku mají výběh obrovské seychelské želvy. Novinkou roku 2020 bude nová expozice pro ďábly medvědovité.

Večer přejezd do Montmartru – hříšné čtvrti Paříže (krátká prohlídka), výhled od Sacre Coeur na celou Paříž. Zastávka u Eiffelovy věže. V nočních hodinách odjezd do ČR.              

8. den: příjezd domů


Změna programu vyhrazena, program bude přizpůsoben aktuální situaci.

Termín:

17. - 24. 7. 2022

Cena: 

10.200,- Kč

Příplatky: 

 • Dvoulůžkový pokoj: 1.200,- Kč / os. (5 nocí)

 • 5x snídaně: 950,- Kč / os.

 • komplexní pojištění vč. storna Union A 30 Pandemic 560 Kč / os.

SLEVY:

 • Stálí klienti, důchodci, studenti, členové ČSO a ČSCH: -400,- Kč
 • Pozn.: Slevy nelze sčítat.

Cena zahrnuje:

 • 5x ubytování v hotelu ve trojlůžkových pokojích (Premiére Classe/Ibis Budget),
 • pobytovou taxu,
 • dopravu autobusem,
 • průvodce,
 • zákonné pojištění CK proti úpadku.

Cena nezahrnuje:

 • vstupy,
 • ostatní pojištění.

Odjezdová místa:

 • Uh. Hradiště,
 • Brno,
 • Praha,
 • Jihlava (Pávov)
 • Plzeň

Rezervační formulář

Rezervace prostřednitvím tohoto formuláře není závazná.

V případě, že se Vám neozveme do 48hod od rezervace, kontaktujte nás prosím telefonicky na čísle 572 554 145!