Birdwatching
Zájezdy se zaměřením na pozorování ptactva

Fotografování pelikánů kadeřavých - 7. - 11. 2. 2019

Hlavním cílem této fotografické a přírodovědné výpravy je získání unikátních fotografií zblízka pózujících skupinek pelikánů kadeřavých s romantickým pozadím zasněžených hor. Jezero Kerkini je asi jediným místem v Evropě, kde lze takové fotografie pořídit.

Jezero Kerkini leží na severu Řecka 80 km od Soluně. Jezero je umělého původu, jedná se tedy o přehradní nádrž. Řekové ji vybudovali v roce 1932 v místech mokřadů řeky Strumy. Hlavním důvodem bylo zadržování vody pro potřeby zemědělství v letních měsících. Tímto zásahem vytvořili unikátní ekosystém, který se stal opravdovým ptačím rájem. V roce 1980 byla přehrada rekonstruována a získala dnešní podobu. Vodní plocha kolísá od 54 do 72 km2. V zimě hladina klesá na minimum a na severní straně vznikají rozsáhlé obnažené plochy mělčin. V té době zde zimuje až 50 000 ptáků. Mezi nimi asi 2 000 kormoránů malých, 300 pelikánů kadeřavých a zhruba 1 000 volavek bílých. Druhová pestrost vodních druhů ptáků je tu snad nejvyšší z celého Řecka. Nachází se tady velká hnízdní kolonie kormorána malého (asi 50 párů) a rybáka bahenního. Po vybudování umělých hnízdních plošin se jezero stalo jedním z nejdůležitějších evropských hnízdišť pelikánů kadeřavých. Celá chráněná přírodní rezervace zabírá více než 83 000 ha. Mimo vlastní jezero chrání i celý ekosystém včetně mokřadů a lužních lesů. Jedinečnou atmosféru dotváří blízká pohoří – Belles (Kerkini) na hranici s Bulharskem a sousedící Kroutsia (Mavrovouni). V rezervaci roste mnoho druhů vzácných rostlin a taky zde žijí zajímaví obojživelníci, plazi a savci. V jezeře žije 32 druhů ryb včetně vimby makedonské. Domorodci tady chovají spousty vodních buvolů. V restauracích a hotelích můžeme ochutnat speciality z jejich masa a mléka.

Zájezd je plánován v nejvhodnějším období pro fotografování, kdy jsou pelikáni ve svatebním šatu. Budeme je fotit z lodi i ze břehu. V průběhu fotografování zkrmí rybáři několik kilogramů ryb a pelikáni nám budou pózovat a vytvářet úžasné scény.

Dalšími druhy, které se dají velmi slušně fotografovat, jsou plameňák (z několika tisíc se jich pár desítek téměř denně vyskytuje blízko břehu), pelikán bílý (pár jedinců) a kormorán malý (asi 500). Na březích pobíhají stovky lindušek horských. Na polích jsou hejna strnadů lučních, chocholoušů a skřivanů polních (občas i lesních). Počet kachen cca 20 000 stojí za vidění (dominuje polák velký, stovky lžičáků, husic liščích, hvízdáků, atd.), i když se nemusí nacházet úplně blízko na focení. V ústí řeky Struma jsou asi dvě až tři stovky labutí, hlavně labuť malá a zpěvná. A taky sokoli, orli mořští a okolo 15 orlů volavých. V blízkém lomu a na pastvinách s keři se dají fotit pěvci, např. strnad viničný a cvrčivý nebo sýkora temná. Ve vesnici, kde se nachází hotel, toká každý večer několik párů sýčků.

Každý rok je jiný:

V lednu 2013 jsme viděli 113 druhů za 3 celé dny. Mimo jiné výra na holém ostrůvku u břehu jezera, na pár metrů brhlíky skalní, poláka malého, bukače, žlunu šedou, tenkozobce, jeřáby, rybáka bahenního, orla skalního, cetie, 3 vydry a za denního světla na 10m kočku divokou.

V únoru 2017 jsme viděli 125 druhů. Mj. výra, brhlíky skalní, 14 bernešek rudokrkých, 130 hus malých, 2 bukače, racky tenkozobé, orla skalního a volavého, strnady viničné a šakala.


PROGRAM:

 • 1. den - Odlet z Prahy v ranních hodinách. Večer ubytování v hotelu.
 • 2. – 4. den - Jezero Kerkini - fotografování a pozorování ptactva, zejména pelikánů.
 • 5. den - Ranní pozorování ptactva na březích. Cesta na letiště do Soluně, příjezd do Prahy ve večerních hodinách.


Ornitologická pozorování budou přizpůsobena podle počasí a aktuálních výskytů ptactva.

Termín: 7. - 11. 2. 2019

Cena:

 • cca 10.990,-Kč /os.

Cena zahrnuje:

 • transfer minibusem,
 • ubytování 4 noci v hotelu ve dvoulůžkových pokojích se snídaní,
 • pobytová taxa,
 • služby místních průvodců,
 • služby česky mluvícího odborného průvodce během celého programu,
 • transfer na letiště,
 • pronájem rybářských lodí včetně ryb na krmení pelikánů,
 • povinné pojištění CK proti úpadku ve smyslu zákona159/99 Sb.  

Cena nezahrnuje:

 • mezinárodní leteckou dopravu - aktuální cena (listopad 2017) zpáteční letenky z Prahy 6.500 – 7.000,-Kč/os.,
 • obědy, večeře.

Příplatky:

 • příplatek jednolůžkový pokoj 1.650,-Kč / 4 noci,
 • večeře -1.150,-Kč / 4x,
 • komplexní pojištění včetně storna zájezdu typu A 180,-Kč/os./pobyt.

Ubytování:

LIMNEO GUEST HOUSE **** se nachází nedaleko východního okraje rezervace Kerkini.

Prostorné dvojlůžkové pokoje jsou vybaveny klimatizací, topením, krbem, televizí a koupelnou s WC. Snídaně formou výběru z místních domácích produktů.  https://www.limneokerkini.gr/

Průvodce:

Martin Hrouzek - profesionální průvodce divokou přírodou a absolvent lesnické fakulty. Kromě práce na zájezdech pracoval také pro neziskovou organizaci a prozkoumává nové destinace napříč východní Evropou. Za posledních dvacet let vedl nebo prováděl přes 100 zájezdů.

Objektivy:

Nejlépe celá škála. Na pelikány jsou ideální základní obj. (na břehu zblízka a na lodi, širokoúhlý objektiv lze použít také) a 200-300mm. Dá se fotit i s 400-500mm (ideální na detail a portrét, ale s odstupem i celý pták), na břehu lze použít stativ. 

Ostatní ptáci ideálně se silnými objektivy 400-500mm.

Staviv není na pelikány nezbytně nutný, ale většina fotografů jej používá.

Poznámky:

Změna programu vyhrazena v závislosti na aktuálním počasí, výskytu ptáků, uzavírek silnic apod.

Letiště v Soluni je 70-80 min. od hotelu.

Teploty se přes den pohybují mezi 0-15 °C.

Minimální počet účastníků pro uskutečnění zájezdu: 6 osob

Rezervační formulář

Rezervace prostřednitvím tohoto formuláře není závazná.

V případě, že se Vám neozveme do 48hod od rezervace, kontaktujte nás prosím telefonicky na čísle 572 554 145!