Birdwatching
Zájezdy se zaměřením na pozorování ptactva

Putování za vínem do Slovinska a Chorvatska

Poznávací zájezd přes Slovinsko na Istrijský poloostrov, který je také nazýván slunné „království“ Jaderského moře. Nádherná příroda, starobylá kultura, přívětiví lidé, chutná kuchyně a kvalitní víno.

PROGRAM: 

  • 1. den: Odjezd z Uh. Hradiště v nočních hodinách.
  • 2. den: Ráno přijedeme do Mariboru. Čeká nás prohlídka města. Maribor –druhé největší město v Slovinsku. Při prohlídce města navštívíme hlavní náměstí s radnicí a morovým sloupem ze 17. století. Mezi další významné památky patří románská katedrála z 12. století, Mariborská Synagoga, zámek Betnava a ruiny městského opevnění a obranné věže. Uvidíme nejstarší rostlinu vinné révy na světě. Její prvenství potvrdily v roce 2004 analýzy vzorků a dobové prameny a kresby. Věk révy byl odhadnut na více než 440 let. Jde o červenou odrůdu Žametovka, jejíž kmen má průměr 25 cm. Takto požehnaného věku se dožila díky výjimečné odolnosti proti škůdcům a nemocem. Každý rok je z jejích hroznů vyrobeno pouze přibližně 25 litrů vína. Okusily jej osobnosti jako Bill Clinton, Benedikt XVI. nebo Arnold Schwarzenegger. Odpoledne máme dvě možnosti programu. Pro ty z vás, kteří by chtěli relaxovat, následuje návštěva termálního parku Ptuj nebo pro milovníky historie je místo koupání volná prohlídka města Ptuj. Termální Park Ptuj je postaven v římském stylu. Má k dispozici vůbec nejdelší systém vodních skluzavek a tobogánů ve Slovinsku. Místní lázně čerpají termální uhličitou vodu ze dvou vřídel vyvěrajících z hloubky 1050 až 1590 metrů. Termální pramen dosahuje teploty 39 - 54° Celsia a je nesmírně léčivý zejména na rehabilitaci revmatických a degenerativních onemocnění. Má také blahodárný účinek na pohybové ústrojí a neurologická onemocnění. Zahrnuje dvanáct bazénů, kde jsou umělé vlny, skluzavky a tobogány, podvodní masáže, vířivé vany a sto šedesát metrů dlouhý protiproud. Město Ptuj je jedno z nejstarších a nejmalebnějších měst celého Slovinska. Leží na březích řeky Drávy a jeho dominantou je středověký opevněný hrad (dnes muzeum). V římských dobách bývalo regionálním centrem s více jak sto tisíci obyvateli. Celé staré město je památkově chráněné, stavby pocházejí především z 16. až 18. století. Středem historického jádra města je náměstí Slovinski trg s Městskou věží. Dochovalost stavebních památek (klášter, kostely aj.) dává Ptuji ojedinělý charakter. Ptuj není město známé jen svou bohatou historií, památkami, kulturou, ale také vínem. Pověstné ptujské vinné sklepy si dnes návštěvníci také mohou prohlédnout. Návštěva s ochutnávkou vinařství Malek v Jeruzalémě. Ubytování v hotelu v malé vesnici Gorišnica ve Slovinsku.
  • 3. den: Ráno přijedeme do Ljublaně. Čeká nás prohlídka města. Ljublaň - hlavní město Slovinska má necelých 300.000 obyvatel a tak zde nenajdete obvyklý velkoměstský mumraj a shon, ale jen neuspěchaný rytmus moderního města. Jako perly ho zdobí stavby nám dobře známého architekta Joži Plečnika (upravoval v letech 1920 až 1934 Pražský hrad) například Universitní knihovna z let 1936-41, kostel sv. Michala, tržnice, Žehličkový dům, Trojmostí a mnohé další. Klidná atmosféra, mnohé další památky jako je katedrála sv. Mikuláše, kostel sv. Petra, celá oblast kolem Prešeněrova náměstí, to vše vytvoří z procházky centrem pohodovou záležitost. A hlavně mnohé stavby ve stylu art noveau, které vznikly téměř najednou, poté, co město poničilo zemětřesení roku 1895. A nad vším kraluje Lublaňský hrad z 12. století, také upravovaný Plečnikem. Když nám bude přát počasí, můžete se z jeho hradeb pokochat nejen panoramatem města, ale i pohledem na blízké štíty Julských Alp. Odpoledne prohlídka vinařství Cattunar a ochutnávka. Ubytování v apartmánech v Križine 200 m od moře s balkonem, vlastní koupelnou, kuchyňským koutem a TV.
  • 4. den: Po snídani výlet do historického Poreče s tradičními istrijskými kamennými domy a nepřehlédnutelným bludištěm postranních ulic. Návštěva Eufraziovy baziliky, která je zapsána v seznamu světového dědictví UNESCO. Její součástí je i biskupský palác, baptisterium a kampanila. Projdeme se 2000 let starou Dekumanskou ulicí, zavítáme do přístavu a na místní trhy. Přejezd do vysoko položeného města Motovum, které je obklopené hradbami a odkud je nádherný výhled po okolí. V blízkých chráněných Motovunských lesích rostou vzácné lanýže, na jejichž vyhledávání se používají zvlášť vycvičení psi (případně vepři). Zde se nachází i známá restaurace Zigante, kde lze tyto houby ochutnat na různé způsoby a posoudit, jestli jsou opravdu takovou lahůdkou. V případě pěkného počasí možnost fakultativní návštěvy akvaparku Aquacolors v Poreči https://www.aquacolors.eu/cs/. Odpoledne prohlídka a ochutnávka jednoho z největších vinařství Chorvatska Agrolaguna v Poreči. Mimo kvalitního vína jsou největšími výrobci sýrů a olivového oleje na Istrii. Návrat na ubytování v apartmánech v Križine 200 m od moře s balkonem, vlastní koupelnou, kuchyňským koutem a TV.
  • 5. den: Po snídani si projdeme městečko Umag (staré město s hradebními zdmi, věžemi a středověkou přímořskou architekturou, náměstí Svobody s barokním kostelem Nanebevzetí Panny Marie a sv. Peregrina, kostel sv. Rocha z 16. stol.). Ochutnávka u vinaře Coslovich v Oprtalj. Tato vesnice je nejvyšším místem na Istrii. Po ochutnávce a občerstvení následuje cesta domů.

Průvodce Lubomír Sláma a Jiří Kubernát. Změna programu vyhrazena. Program bude přizpůsoben aktuální situaci.

Termální Park Ptuj patří do největšího hotelového řetězce Slovinska Sava Hotels and Resorts. Termální park je postaven v římském stylu. Má k dispozici vůbec nejdelší systém vodních skluzavek a tobogánů ve Slovinsku. Místní lázně čerpají termální uhličitou vodu ze dvou vřídel vyvěrajících z hloubky 1050 až 1590 metrů. Termální pramen dosahuje teploty 39 - 54° Celsia a je nesmírně léčivý zejména na rehabilitaci revmatických a degenerativních onemocnění. Má také blahodárný účinek na pohybové ústrojí a neurologická onemocnění. Termální park se rozprostírá na více než 4200 m2. Zahrnuje dvanáct bazénů, kde jsou umělé vlny, skluzavky a tobogány, podvodní masáže, vířivé vany a sto šedesát metrů dlouhý protiproud. Dále je k dispozici vůbec nejdelší systém vodních skluzavek a tobogánů ve Slovinsku, do kterého je každoročně přidávány nové atrakce. Vnitřní bazény zaujímají plochu přes 2100 m2. Šest bazénů nabízí zábavu pro každého rekreačního plavce, děti i každého kdo má rád poklidnou atmosféru. Odvážnější mohou využít zimní skluzavku a venkovní plavání, přičemž děti si mohou hrát v dětském bazénku. Dvě vířivé vany, terapeutický bazén a podvodní masáže poskytnou relaxaci každému. Venkovní bazény pokrývají plochu 3500 m2 a nabízejí několik menších bazénů, plavecký bazén s olympijskými rozměry a bazén s umělými vlnami. K dispozici pro návštěvníky je také pomalá řeka (o délce 1600 m) i věž s vyhlídkovou plošinou.Rezervační formulář

Rezervace prostřednitvím tohoto formuláře není závazná.

V případě, že se Vám neozveme do 48hod od rezervace, kontaktujte nás prosím telefonicky na čísle 572 554 145!