Birdwatching

Zájezdy se zaměřením na pozorování ptactva

Zájezd pro všechny milovníky ptáků - Kanárský ostrov Lanzarote je nejseverněji a nejvýchodněji položený ostrov z celého souostroví, který zformoval oheň ukrytý v zemské kůře. Ojedinělý ráz krajiny tvoří zuhelnatělá údolí a mnoho sopečných kuželů, jenž působí dojmem měsíční krajiny.

Kanárský ostrov Lanzarote je nejseverněji a nejvýchodněji položený ostrov z celého souostroví, který zformoval oheň ukrytý v zemské kůře. Ojedinělý ráz krajiny tvoří zuhelnatělá údolí a mnoho sopečných kuželů, jenž působí dojmem měsíční krajiny. Nedostatek srážek a vulkanický původ ostrova jsou znát opravdu na každém kroku. Barvami zdejší krajiny jsou barvy lávy: cihlová, žlutá, fialová, šedivá a černá, místy se však objevuje i zelená barva zdejší vegetace. Žije tu ale mnohem víc druhů rostlin a živočichů, než bychom od vyprahlé sopečné oblasti očekávali. Na Kanárských ostrovech roste více jak 2.100 druhů rostlin, přitom 1/3 neroste nikde jinde. Ostrov byl vyhlášen biosférickou rezervací UNESCO.

Na Kanárských ostrovech bylo zaznamenáno 440 druhů ptáků. Toto číslo se stále mění díky záletům ptáků z Afriky i z Ameriky. Žije zde 6 endemických druhů ptáků: králíček kanárský, budníček kanárský, bramborníček kanárský, pěnkava kanárská, holub vavřínový a holub kanárský. Ústřičník kanárský, který žil na Lanzarote, nebyl spatřen od roku 1914. Na ostrovech žije také 36 endemických poddruhů ptáků. Některé další druhy se vyskytují na více ostrovech Makaronésie. Mezi nimi je linduška kanárská nebo nejznámější pták oblasti - divoký kanár, kterého díky jeho domácí formě znají lidé na celém světě. Na Lanzarote bylo zaznamenáno, 197 druhů ptáků.

PROGRAM ZÁJEZDU

1. den – Odlet z Prahy. Přílet na Lanzarote a odvoz do hotelu. Uvítací schůzka a seznámení s průvodci. Audiovizuální prezentace místní přírody a ptactva.

2. den – NEJVĚTŠÍ PÍSEČNÁ LOKALITA KANÁRSKÝCH OSTROVŮ – POUŠT SOO Tato oblast je domovem dropa obojkového kanárského, často zde lze pozorovat běhulíka plavého, dytíka úhorního, lindušky kanárské, skřivánka menšího a krátkoprstého, stepokura písečného, dudka chocholatého nebo orebici berberskou. Vzhledem k přítomnosti kozích stád jsou zde hojné volavky rusohlavé. Při procházce za svítání je pozorování nejbohatší. Pozorování ve stylu jeep safari (jeep Landrover Defender). Naši partneři zřídili v poušti 5 napajedel, které jsou ptáky pravidelně navštěvovány. častým hostem je nejpestřejší ptáček ostrova – hýl pouštní kanárský. Oběd v oblasti pěstování vinné révy La Geria. Zdejší vinice v prohlubních černé lávy jsou pro ostrov typické. Možnost ochutnávky vín. Výstup k mladému kráteru vulkánu El Cuervo. Během této procházky můžeme pozorovat sokola šahina nebo krkavce velkého. Hojné jsou zde veleještěrky atlantské. Odpoledne se vrátíme do  pouště. Před navratem do hotelu zastávka ve středověkém městečku Teguise.  Kromě toho, že je nejstarším městem Kanárských ostrovů, je zároveň kulturní památkou UNESCO. Prohlídka města a rozchod v místních malebných uličkách. 

3. den – SEVERNÍ ÚTESY FAMARY mimo nádherných vyhlídek jsou severní útesy místem častého výskytu sokola šahina nebo ostříže jižního. Velmi vzácně lze zahlédnout supa egyptského.

SOUTĚSKA ELVIRA SANCHEZ: Během této procházky můžeme pozorovat divoké kanáry, ťuhýka pustinného, dudka chocholatého, pěnici brýlatou a bělohrdlou, lindušky kanárské, ťuhýka pustinného. Možnost oběda v Haria v údolí Tisíce palem. Odpoledne se vrátíme do soutěsky a na útesy.

Fakultativně prohlídka největšího vulkanického tunelu světa- Jameos del Aqua, kde v přírodním jezírku spatříme stovky slepých bílých ráčků (Munidopsis polymorpha). Je jediné místo na světě, kde se tito zvláštní živočichové vyskytují.

4. den - UDOLÍ TEMISA v tomto vlhčím údolí s vegetací na nás může čekat mnoho překvapení, obzvlášť v době migrace. Vyskytuje se zde pěnice brýlatá, bělohrdlá, skřivánek menší, vrabec pokřovní, dudek chocholatý, stehlík obecný, konopky či strnadi.

V okolí zůstaneme i odpoledne, nebo se znovu vrátíme do pouště Soo, pokud se nám tam nepodaří všechno vidět napoprvé… Den můžeme ukončit na pláži Arriety příjemnou koupelí v oceánu. Při západu slunce je zde možno vidět různé druhy volavek, rybáků, kulíka mořského a některé lovící dravce.

5. den – odpočinkový den, koupání. Možnost fakultativních výletů: Fuerteventura – pozorování supů egyptských a bramborníčka kanárského, ZOO – Guinate s úctyhodnou sbírkou ptačích druhů. Chovají zde tukany, turaka, několik druhů ar a jiných papoušků.

 6. den – MOŘSKÁ REZERVACE SOUOSTROVÍ CHINIJO. Celodenní plavba Atlantikem. Po celou dobu je možnost sledování létajících ryb a při troše štěstí i mořských želv nebo kytovců – delfínů a kulohlavců. První zastávkou je ostrov Alegraza, kde můžeme z lodi pozorovat množství buřňáků šedých či Bulwerových. Hnízdí zde vzácný buřňáček běločelý. V tomto období zde loví ostříž jižní, orlovec říční a velmi vzácně i sup mrchožravý. Dále poplujeme okolo útesů ostrova Montaňa Clara, kde jsou opět hojní burňáci i ostříži. Následuje vylodění na pláži ostrova La Graciosa. Poté procházka po půvabném pobřeží do rybářského městečka Caleta de Sebo. Zde můžete ochutnat místní speciality v typické rybí restauraci. Návrat na Lanzarote a cesta do hotelu.  

7. den - JIHOZÁPADNÍ ÚTESY Při procházce po útesech jihozápadního pobřeží můžeme vidět např. buřňáka šedého, Bulwerova, buřňáka menšího, buřňáčka madeirského či kulíka mořského. Prohlídka smaragdového jezera vulkánu El Golfo. Na závěr navštívíme místo, které je lahůdkou pro pozorování vodního ptactva – soliska Salina de Janubio. Kromě jiných se zde vyskytuje volavka bílá, pisík mořský, pisila čáponohá  nebo rorýs jednobarvý a další bahňáci kteří začnou přilétat na zimu. Často zde můžeme pozorovat i plameňáka růžového. 

8. den - Ráno - ARRECIFE – hlavní město ostrova,  v přístavu můžeme pozorovat mnoho druhů racků, bahňáků a rybáků včetně rybáka severního. Odjezd z hotelu a transfer na letiště. Odlet do Prahy.

Ornitologická pozorování budou přizpůsobena podle počasí a aktuálních výskytů ptactva.

FAKULTATIVNÍ VÝLETY: Fuerteventura - pustý písečný ostrov, který je lemován bílými plážemi.  Při cestě lodí můžeme pozorovat některé druhy buřňáků, racků a rybáků. Hlavním cílem je pozorování ohroženého supa mrchožravého kanárského. Právě zde žije jeho největší populace, asi 50 párů. Představuje zajímavý případ ostrovního gigantizmu: průměrnou hmotností překonává své příbuzné z pevniny až o 18%. Místní ochranáři zde zřídili krmiště u kterého jsou kryty pro fotografy. Kapacita těchto krytů je omezena, přednost budou mít dříve přihlášení. Zaměříme se také na bramborníčka kanárského, který se vyskytuje pouze na tomto ostrově. Navštívíme jeskyni Cueva del Llano, kde se vyskytuje pravěký endemitní pavoukovec a bizarní skalní útvary Ajuy, v kterých se dosud nacházejí rozličné fosílie. V národním parku Corralejo budeme hledat stepokury písečné a dropy a odpočineme si na zdejších písečných dunách.

Ubytování: Rezidence CELESTE**

Poloha: V jihovýchodní části ostrova, přibližně 13 km od letiště, v centru letoviska Costa Teguise.

Popis ubytování: Hotel celkově nabízí 85 plně vybavených apartmánů s jednolůžkovými a dvoulůžkovými apartmány. Rezidence je rozdělena do 3 částí, každá s vlastním bazénem a terasou pro opalování. Na recepci si můžete uložit cennosti či pronajmout auto. Úklidová služba je poskytována pětkrát týdně s výměnou ručníků třikrát týdně a jednou týdně povlečení. K dispozici jsou také bazénové ručníky.

Apartmány: jsou vybaveny plně funkční kuchyní s varnou konvicí a topinkovačem. Dále satelitním vysíláním, telefonem a klimatizací. Apartmány mají ložnici, koupelnu a terasu či balkón.

Stravování: apartmány jsou plně vybaveny pro vaření, případně můžete využít restaurace vedle recepce

Okolí: V blízkém okolí se nachází velký výběr restaurací, barů, obchodů a supermarketů. Dále také banky, lékárna, lékařské středisko,

tenisové a squash kurty, půjčovna kol. Nadšenci golfu mohou navštívit golfové hřiště, které se nachází pouze 2 km od hotelu. Dále také wellness centrum, vzdálené  800 metrů nebo aqua-park vzdálený 12 km.

Pláž Las Cuchuras: se světle hnědým, jemným pískem. Pláž je vzdálená od hotelu přibližně 350 m. Na pláži možnost potápěčských a windsurfing kurzů.

TERMÍN: 18. 10. -25. 10. 2016

CENA ZÁJEZDU: 19.990,- Kč dítě nebo 3. dospělá osoba v apartmánu16.890,- Kč/os.

CENA ZÁJEZDU ZAHRNUJE: transfery zletiště do hotelu a zpět, ubytování ve 2 lůžkovémapartmánu, pobytové taxy, služby česky mluvícího delegáta, veškeré vstupy a transporty vzákladním programu, pojištění CK proti úpadku,

CENA ZÁJEZDU NEZAHRNUJE: leteckou přepravu na Kanárské ostrovy a zpět, vstupy a fakultativní výlety mimo program, stravu

FAKULTATIVNÍ PŘÍPLATKY:

  • zpáteční letenka z Prahy od Canaria Travel: 8.900,- Kč
  • případně nabídneme letenku v ceně cca od 200,- Eur s nízkonákladovou leteckou společností z Německa
  • komplexní cestovní pojištění včetně storna 8 dnů 288,-Kč/týden,
  • jednolůžkový pokoj: 3.200,- Kč os./týden,
  • jednodenní výlet na Fuerteventuru – návštěva záchranné stanice skrmením supů … 1.700,-Kč/os.
  • 7x večeře – 3 chody+ láhev vody nebo vína2.700,- Kč
  • 7x snídaně 1.450,- Kč
  • týden navíc (ubytování, svoz na letiště, delegátské služby, pojištění CK): 5.500,- Kč

SLEVY:

  • přihlášení do 30.8. : sleva 400,- Kč
  • stálí klienti, členové ČSO (nelze sčítat) sleva 250,- Kč


Rezervační formulář

Rezervace prostřednitvím tohoto formuláře není závazná.

V případě, že se Vám neozveme do 48hod od rezervace, kontaktujte nás prosím telefonicky na čísle 572 554 145!